december 06. (péntek) 15:20

Döntés születhet a jövő heti Dunaferr közgyűlésen?

A dunaújvárosi közgyűlés tegnap zárt ülésen tárgyalt a Dunaferr Rt. jövő pénteki közgyűlésére kiadandó mandátumról. Dr. Kálmán András két feltétel teljesülése esetén támogathatja az Acélművek beolvadását: az állami tulajdonrész megtartását, a foglalkoztatás fenntartását kívánják biztosítani.

   A Dunaferr Rt. közgyűlése jövő pénteken valójában egyetlen napirendi pontról tárgyal, az Acélművek Kft. részvénytársaságba történő beolvadásának megindításáról. Az Igazságügyi Minisztérium állásfoglalása alapján a kisebbségi tulajdonosok nyilatkozatát ki kell kérni arról, hogy részvényesei kívánnak-e maradni az átalakuló rt.-nek. Ellenkező esetben el kell számolni a kisebbségi tulajdonosokkal. Mint ismeretes, már az év elején, mikor hasonló lépésre készült az akkori menedzsment, vita alakult ki a többségi tulajdonos és a helyi önkormányzat képviselője között a témában: a város vezetése úgy ítélte meg, hogy egy - esetleges - vagyonvesztéssel járó átalakulás megkezdése csak úgy lehetséges, ha a kisebbségi tulajdonosnak lehetősége van arra, hogy részvénypakettjét reális áron értékesítse a többségi tulajdonos számára, vagyis megtörténjen az elszámolás.
   A részvénytársaság közgyűlésének egy hete, november 29-én történt elhalasztásában tehát nem csak az játszott szerepet, hogy meg kell várni a kormánydöntést, hanem az is, hogy a kisebbségi tulajdonosoknak nyilatkozniuk kellett arról: részvényesei kívánnak-e maradni az átalakuló társaságnak.
    Kérdésünkre dr. Kálmán András polgármester - aki a tulajdonosi képviselő a Dunaferrnél - elmondta: az önkormányzatnak nem célja, hogy a részvénypakettjét értékesítse. Korábban sem az volt a cél a tizenöt százalékos tulajdonrészt közelítő vagyonnal, hogy ebből bevételhez jusson az önkormányzat, hanem az, hogy a befolyásolás lehetősége megmaradjon. Így a városi közgyűlés által kiadott mandátum arról szól, hogy az önkormányzat tagja kíván lenni az átalakulást követően is a Dunaferr részvénytársaságnak, és az átalakulást is elfogadja. Két feltétel teljesülése esetén. Az ÁPV Rt.-nek garanciát kell vállalnia arra, hogy amennyiben az állami és az önkormányzati tulajdonrész együtt 25 százalék + 1 szavazat alá csökken, akkor a beolvadáskori értéken kivásárolják az önkormányzat részvénypakettjét.
   Ezzel a feltétellel az önkormányzat azt igyekszik elérni, hogy egy befolyásoló tulajdonrész maradjon állami-önkormányzati kézben, megítélésük szerint így lényeges kérdésekben hatásuk lehet a privatizáció után a cég jövőjére, ez biztonságérzetet adhat az ott dolgozók és a térség számára.
   A másik feltétel szerint a szervezeti átalakítás során az ÁPV Rt.-nek, mint főtulajdonosnak vállalnia és biztosítania kell: csak olyan ütemben történhetnek az elbocsátások, hogy a munkahelyükről kikerülő embereket a foglalkoztatási társaságok legalább két éven keresztül foglalkoztatni tudják. Mivel a foglalkoztatási társaság támogatására kért - két évre - hatmilliárd forint majd a kormányzati döntésben jelenhet meg, ha az ÁPV Rt. a kért feltételre megadja a biztosítékot az önkormányzatnak, akkor a kormánydöntés elmaradása esetén a meglévő eszközökre kell támaszkodniuk, esetleg egy jóval lassabb ütemű leépítést kell megvalósítaniuk. Ennek a feltételnek a fontossága talán több magyarázatot nem is igényel.
   Mivel valójában mind a két feltételre - elméletileg - a kormányzati döntések meghozatala előtt rábólinthat az ÁPV Rt., elképzelhető, hogy a jövő pénteki részvénytársasági közgyűlés érdemi döntést hozhat az Acélművek Kft. Dunaferr Rt.-be történő beolvadásáról. Ezt erősítheti, hogy dr. Kálmán András információi szerint az ÁPV Rt. igazgatósága tegnap már döntést hozott az ügyben, és kérdésére Kamarás Miklós, az állami vagyonkezelő vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy mind a két feltételt elfogadhatónak tartják.

K. K.
(Dunaújváros Online Hírek)

Közgyűlés: folytatás a kormánydöntés után

Vissza