december 27. (csütörtök) 10:05

Fejérben nagy csata várható

Hivatalosan még egyetlen párt sem hozta nyilvánosságra Fejér megyei képviselőjelöltjeinek névsorát, illetve megyei listáját. A kiszivárgott hírek szerint azonban a szocialistáknál gyakorlatilag már véglegesnek tekinthető a névsor.

   Fejér megyében a jelek szerint a szocialisták tartanak a legelőrébb a választási előkészületekben: bár hivatalosan még nem hozták nyilvánosságra sem az egyéni választókerületekben induló képviselőjelöltjeik névsorát, sem a megyei választási listát, információink szerint gyakorlatilag már mindkét dokumentum végleges.
   A megye hét választókerületében várhatóan Warvasovszky Tihamér, Molnár Albert, dr. Kálmán András, Ecsődi László, Herczog Edit, Szabados Tamás és Pennzné Lajta Katalin indul a tavaszi választáson szocialista színekben. Közülük az első hat már most is képviselő, Warvasovszky - Fehérvár polgármestere - és Herczog listán jutott be az Országgyűlésbe. Csak Pennzné Lajta Katalin újonc a párt képviselőjelöltjei között: a Felcsúton élő közgazdász a bicskei rendelőintézet igazgató főorvosát, dr. Kiss Pétert váltja a jelöltek között: a főorvos egészségi állapota miatt nem vállalta a jelölést.
Az MSZP Fejér megyei választási listájának első helyein valószínűleg ugyancsak ez a hét ember szerepel majd, kiegészülve a Warvasovszky és dr. Kálmán mögött a harmadik helyet elfoglaló Szabó Gábor megyei pártelnökkel.
A Fidesz eddig még csak két székesfehérvári jelöltjéről döntött: Warvasovszky ellenfele az 1. számú választókerületben Balsay István lesz, aki 1994-ig volt Székesfehérvár polgármestere, majd 1998-tól a Lockheed-ügy kipattanásáig az Orbán-Torgyán-kormány politikai államtitkára volt: a két, egymással nem túl jó viszonyban lévő politikus küzdelme kiélezett párharcot ígér. A másik fehérvári Fidesz-jelölt a volt egészségügyi miniszter, dr. Gógl Árpád. Dunaújvárosban a már 1998-ban is jelölt Cserna Gábor tanár lesz a párt képviselőjelöltje: elemzők neki nem adnak sok esélyt a győzelemre Kálmán Andrással szemben.
   Várhatóan január első felében áll össze a Fidesz és az MDF közös megyei listája, amelynek első két helyére a feltételezések szerint dr. Dorkota Lajos dunaújvárosi ügyvéd, a Fidesz megyei elnöke, jelenleg a megyei listáról bejutott országgyűlési képviselő, illetve Fertő László megyei közgyűlési elnök kerülhet. Balsay, a Fidesz korábbi megyei elnöke a várakozások szerint csak hátrébb kap helyet a listán. Bizonyára szerepel majd a Fidesz-MDF közös listán az a Viniczai Tibor is, aki meglepően jó eredményt ért el a tavalyi székesfehérvári időközi képviselő-választáson.
   A szabad demokratáknál egyelőre csak annyi biztos, hogy dr. Világosi Gábor, a Horn-Kuncze-kormány belügyi államtitkára vezeti a párt megyei listáját.
   Bonyolult a helyzet a kisgazdáknál. A napokban dőlt el, hogy az Független Kisgazdapárt korábbi megyei elnöke, a Torgyán Józseffel szembeforduló dr. Orosházi György állatorvos - ő 1998-ban a gárdonyi körzetben lett országgyűlési képviselő - tavasszal a Fidesz és az MDF támogatásával indulhat a választáson. Orosházi a kisgazdák utolsó legitim Fejér megyei elnökének tartja magát. A Torgyánhoz hű kisgazdák információink szerint Horváth Gábor megbízott megyei elnököt, illetve Breuer Imre vállalkozót indítják a két székesfehérvári választókerületben - a többi választókerület jelöltjeiről, illetve a különböző kisgazda listákról egyelőre nem szivárogtak ki hírek.

Pekarek János
(Népszabadság)


Vissza