április 15. (hétfő) 10:40

Jégkorong: vb-nyitány győzelemmel

Elkezdődött! A Norvégia-Románia találkozóval lendült mozgásba tegnap a Divízió 1-es jégkorong világbajnokság gépezete. A mieink is bemutatkoztak a nap záró összecsapásán és magabiztos győzelmet arattak a kínai válogatott ellen. A DO extra, nap közben is bővülő linktárral szolgál - érdemes visszatérni!

Magyarország - Kína
6-0
(1-0, 3-0, 2-0)
Dunaújváros, 2000 néző. Vezette: Jonak (szlovák), Masin (szlovák), Szubbutin (kazah).
Magyarország: Szuper - Tőkési, Kangyal, Palkovics 1 (1), Ocskay 2, Kovács (1), Horváth A., Tokaji (1), Peterdi 1, Majoross, Ladányi (1), Szuna, Szélig (1), Sándor (1), Erdősi 1, Csibi 1, Gebei, Svasznek, Simon, Kaszala, Vas. Szövetségi kapitány: Jan Jasko.

Kína: Keng Hua - Liu Ven, Jin Kaj, Hu Csiang, Csen Kuang-hua, Csang Lej, Vang Ta-haj, Kuan Hsziao-po, Liu He-nan, Meng Hszian-sen, Tu Csao, Ma Hang, Csuo Jü-ti, Csin Taj-ri, Liu Jong-csüan, Pan Jü-csiang, Vang Je, Csao, Jan-tao, Jang Lej, Su Jao, Suj Hung-csao. Szövetségi kapitány: Vang Kuo-cseng.

Vert helyzetben

   Hazai világbajnokság, első meccs - sosem könnyű feladat! A csapatnak is fontos a bemutatkozás, ilyenkor még gyakrabban remegnek a kezek, nehezebben megy a játék még egy papíron sokkal gyengébbnek tartott együttes ellen is. Márpedig a kínaiak azok, legalábbis a vb előtti eredményeikből ez tűnt ki. (Kikaptak a horvátoktól 2-1-re, majd a Ferencvárostól is kaptak egy kiadós, 7-3-as zakót.)
   Az első meglepetést azonban nem a mérkőzés, hanem a szurkolók szállították, hiszen - tudjuk drága a jegy, de azért mégiscsak világbajnokság - közel sem várta telt ház a csapatokat. A hangulat ennek ellenére pazar, még a némiképp szokatlan időpontban - a harmadik meccs előtt - rendezett, a felsorakozott játékosok mellett Deutsch Tamás sportminiszter és Fertő László szövetségi elnök főszereplésével zajlott megnyitóünnepség sem tompít a szurkolói elszántságon. A DO tényfeltáró kommandója szerint pontban nyolc óra hét perckor indult útjára a pakk (sporttörténelmi pillanat), melyet reményeink szerint néhányszor el kellett volna helyezni a kínai kapuban. Magyar rohamokkal és egy kihagyott Ladányi helyzettel kezdődik a találkozó, majd éppen negyvennégy másodperc elteltével már emberelőnybe is kerülünk, ám néhány kósza lövésen kívül nem sikerül komoly helyzetet kialakítanunk. Ellenben egy gyors kontra után majdnem vezet az ellen, ám Szuper jó helyen jól véd. Szuna hibája után Szélig pihenhet két percet a büntetőpadon - az emberelőny során Hsziao-po lövését védi óriási bravúrral a magyar hálóőr. (A DO egyszer és mindenkorra megígéri: együttesünk kapusának teljesítményét méltatandó kerülni fogjuk a "szuper" kifejezés használatát.)

Közel harc

   Tovább támadunk, de gól csak nem akar születni. Kimarad egy Palkovics-Ocskay helyzet - bosszantó -, ráadásul az újabb kínai kiállítás kínált előnnyel sem tudunk élni. Akadozó játékkal játszik óriási mezőnyfölényben a válogatott, de néhányan Palkovics újabb kiugrásánál és kihagyott helyzeténél, már kezdenek türelmetlennek lenni; újabb támadás, újabb magyar helyzet, de ezúttal Erdősi ziccert hibáz, majd Csibi találja el a felső vasat. Nem és nem, elfojtok egy káromkodást, hogy egy perc múlva végre ott ugráljak a többiekkel: megvan a vezetés! Ladányi szedi le okosan a kapu hátuljáról a korongot a 14. percben, Peterdihez továbbít, aki a rövid saroknál szemfülesen befordul és elegánsan a kapuba csúsztat (1-0). A harmad hátralévő idejében több gólt már nem ütünk, de a lényeg a vezetés - és talán megnyugodnak a fiúk is.
   Azért a megnyugvást sem kellene túlzásba vinni! A második harmad eleje ritka gyenge játékot hoz, főleg a mezőnyben volt nagy harc a pakkért. A 14. perc viszont e játékrészben is magyar gólt eredményez: Tokaji ugratja ki szenzációsan Palkovicsot - bajnokin fővesztés, itt dicséret érte -, a csatár két húzásra balról, kicsit éles szögből a kapuba bombáz (2-0). Szuna bűnhődik egy felesleges szabálytalanság után, meg a kínai válogatott: Ocskay csíp el egy átadást a középső harmadban, merészen tör kapura - és a befejezés is gyönyörű! Eldőlt!
   Érezhetik ezt a kínaiak is, hiszen kissé megtörve korcsolyáztak tovább a jégen, ráadásul kapnak megint egy gólt, ezúttal olyat, amelytől egy érzékenyebb kapus azonnal leballag a jégről, és örökre elfelejti a mamutot. Kovács kap szenzációs passzt Palkovicstól a 38. percben, a szóló végén elfekteti Genget, majd otthagyja a korongot az érkező Ocskaynak, aki a kínai portás felett az üres kapuba emel: 4-0, K.O. De kár, hogy vége a harmadnak.
   A harmadik játékrészben újra visszaesik a színvonal: a mieink nem kockáztatnak, az ázsiaiak próbálnának valamit javítani ázsiójukon, de nem megy. Tovább nő viszont a magyar előny: az 50. percben Sándor lövése pattan ki a kínai hálóőrről, pont Erdősi elé, aki elegánsan a kapuba passzol (5-0). Aztán eltelik jó két perc, és újra örülhetünk - megint bomba, újabb kipattanó, újabb gól, ezúttal Szélig a tüzér, Csibi a befejező ember (6-0).
   Ha nem is szépségdíjas játékkal, de fontos győzelemmel kezdett tehát a magyar válogatott a világbajnokságon - és készülhet a ma esti, Nagy-Britannia elleni ütközetre: ott már minden bizonnyal jóval nehezebb dolguk lesz Ladányiéknak.

- spigott-nyulasi -
(Dunaújváros Online Hírek)

Dusan Kapusta a DO-nak
Szélig, Erdősi, Tokaji: élőfórum a finisben
A vb hivatalos honlapja
Ez volt  - és ez lesz
Kína ellen - képekben


Vissza